ГЕРБ, БСП и ИТН в общо правителство изолиращо Пеевски

ГЕРБ, БСП и ИТН загърбиха стари вражди и дългогодишни разправии с идеята да сложат край на политическата криза в страната, сформирайки кабинет на националното спасение. Така или иначе надпартийно правителство се оказа мит, затова и министрите ще бъдат от трите политически формации.

Очаква се мандатът за кабинет да бъде връчен на първата политическа сила от президента още във вторник, а новото правителство да бъде гласувано от Народното събрание ден по-късно. Ситуацията ще бъде подобна на тази през 2013-та година, когато и БСП и ДПС сформираха кабинет на малцинството с подкрепата на „Атака“. Тогава „златният пръст“ се оказа на Волен Сидеров, но този път той ще бъде за Ахмед Доган. Депутатите в Алианса за права и свободи със сигурност ще подкрепят кабинета на ГЕРБ, БСП и ИТН почти безусловно с идеята, че по този начин ще отстранят от властта своите най-големи опоненти в лицето на ДПС- Ново начало и Делян Пеевски.

Същият е мотивът и на БСП, които влизат в управлението с риск да разсърдят една част от електората си, но така стават повод за реалната релизация на санитарния кордон срещу Пеевски. Още повече, че социалистите използваха своята не особено голяма тежест с 20 народни представители по блестящ начин, който може да бъде и христоматиен пример. Левицата успя да излъчи председател на Народното събрание и очаква да оглави 4 министерства, както и да получи място за вицепремиер.

ИТН, които вече бяха партньори с БСП в правителството на Кирил Петков, получават сходен брой министерства. Партията на Слави обаче стана повод за разпускането на правителството с участие на „Продължаваме промяната“ и дори преживя различни трусове като отпадане от Народното събрание и последващо завръщане на ръба на 4-те процента.

За ГЕРБ, които за пореден път спечелиха изборите, пореден провал за сформиране на кабинет,   можеше да доведе до сериозни сътресения сред техния електорат, какъвто може да дойде и заради многото компромиси, които правят в полза на другите две партии.

Така или иначе БСП и ИТН ще се възползват максимално от полученото право да диктуват дневния ред, а социалистите по всяка вероятност ще наложат максимално много искания за финансиране на социални политики.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *