Египет с възможност да шие дрехи за САЩ заради митата

Въведените от Съединените щати 10-процентови мита върху вноса на облекло създават благоприятна възможност за Египет да разшири присъствието си на американския пазар. Това подчерта председателят на Египетския съвет за износ на облекло Фадел Марзук.

Ключовото предимство на страната идва от участието ѝ в Споразумението за квалифицирана индустриална зона (QIZ), което ѝ дава право да изнася текстилни продукти към САЩ без мита. Условието е определен процент от вложените суровини да произхожда от Израел – към момента този дял е 10,5%.

Според Марзук това предимство дава на Египет стратегическа позиция спрямо конкуренти като Китай, Индия, Виетнам, Бангладеш и Камбоджа, които попадат под обхвата на новите мита.

„Египет има реална възможност да увеличи износа си за Съединените щати с между 25 и 30 процента в близко бъдеще“ заяви още той. Само за първите два месеца на 2025 г. Съединените щати са били най-големият пазар за египетска конфекция, с реализиран износ на стойност 193 милиона долара.

Марзук подчерта, че индустрията в Египет е започнала да се подготвя за тези глобални търговски промени още от първия мандат на президента Доналд Тръмп. Оттогава секторът следва стратегия на устойчив растеж и насочване на усилия към по-голям дял на американския пазар.

В подкрепа на тази цел, Египет планира изграждането на модерен, интегриран „текстилен град“ в област Миния. Очакванията са проектът да привлече инвестиции за над 2 милиарда долара, като значително разшири производствения капацитет на страната и увеличи възможностите за износ, особено към САЩ.

Споразумението QIZ, създадено от Конгреса на САЩ през 1996 г., цели да насърчи икономическото сътрудничество в Близкия изток и да подкрепи мира в региона. То дава възможност на Египет и Йордания да изнасят безмитно към американския пазар, при условие че част от вложените материали в продукцията са от израелски произход. Програмата е част от по-широка рамка, която позволява на американския президент да премахва мита за стоки, произведени в Западния бряг, ивицата Газа и в определени индустриални зони в Йордания и Египет.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *