През 2024 година Lego успя да увеличи значително своя пазарен дял и да затвърди позицията си като най-голям производител на играчки в света, отчитайки рекорден ръст в приходите. Датската компания, известна със своите цветни конструктори, постигна впечатляващото увеличение от 13% в годишните си приходи, които достигнаха 74,3 милиарда крони (приблизително 10,8 милиарда долара). Това се случи благодарение на силното търсене на нейните продукти в различни региони, включително Северна и Южна Америка, Европа и Близкия изток.
Интересен факт е, че основните конкуренти на Lego на пазара на играчки, като Mattel и Hasbro, записаха спад в приходите си през 2024 година, което допълнително укрепва позицията на Lego на световния пазар. Според главния изпълнителен директор на компанията, Нилс Б. Кристиансен, 2024 е била „фантастична година“, през която Lego успяла да увеличи значително своя пазарен дял. Той отбелязва, че този успех не е ограничен само до една страна или един продукт, а е резултат от широкообхватните усилия на компанията да се разшири и да отговори на разнообразните нужди на пазара.
Лego влага големи усилия в разширяването на своето портфолио от продукти, като броят на предлаганите артикули е достигнал исторически връх от 840 различни комплекта в края на 2024 година. Тази експанзия е в съответствие с амбицията на компанията да отговори на променящите се предпочитания на потребителите и да предложи не само класическите си конструктори, но и нови и иновативни продукти.
Компанията също така активно инвестира в нови производствени мощности, включително нов завод във Вирджиния, САЩ, и се насочва към навлизане в нови сегменти, като гейминга и дигиталните играчки. Възможностите в тези области се очаква да бъдат разширени с пускането на нови продукти в партньорство с известни марки като Nike и Formula 1 през 2025 година. Това е стратегическо движение на Lego, което ще ѝ позволи да се насочи към спортния сегмент и да разшири своята аудитория, включително и по-младите поколения, които са все по-интересни към цифровите играчки и видеоигрите.
Независимо от значителния ръст на приходите, Lego също така е изправена пред увеличаване на разходите заради своите нови инвестиции. Макар приходите да са се увеличили с 13%, печалбата на компанията расте по-бавно. Нетната печалба през 2024 година е нараснала с 5%, достигаща 13,8 милиарда крони, а оперативната печалба се е увеличила с 10% до 18,7 милиарда крони. Тези цифри показват, че Lego продължава да бъде в стабилна финансово положение, но същевременно инвестира активно в бъдещето си, което води до по-нисък ръст на печалбата.
В заключение, Lego успешно съчетава стратегическите си усилия за разширяване на портфолиото, иновации в производството и навлизане в нови пазари, като същевременно се сблъсква с предизвикателството да управлява растящите разходи, които са свързани с тези инвестиции. Очакванията са, че компанията ще продължи да расте и да укрепва своето лидерство на пазара, благодарение на иновациите и адаптивността си към новите тенденции в индустрията.