Парламентът одобри държавния бюджет на първо четене след продължителни дебати, продължили над четири часа. Законопроектът беше приет със 152 гласа „за“, 73 „против“ и без въздържали се. Подкрепа дадоха ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“-ДПС и „Има такъв народ“, докато „Продължаваме промяната-Демократична България“, „Възраждане“ и „Морал, единство, чест“ гласуваха против.
Предвидената финансова рамка за годината включва рекордни разходи и приходи, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Дефицитът е заложен на 6,4 млрд. лева, което представлява 3% от БВП. Депутатите одобриха и законопроекта за държавното обществено осигуряване, предвиждащ 8,6% увеличение на пенсиите от 1 юли и повишаване на максималния осигурителен доход до 4130 лева от 1 април. Здравната каса ще разполага с бюджет от 9,4 млрд. лева.
Финансовият министър Теменужка Петкова определи бюджета като „възможен“, подчертавайки, че е съставен в кратки срокове. Според нея е необходимо време за стабилизиране на публичните финанси и въвеждане на дългосрочни реформи, които да доведат до балансирано бюджетно салдо.
Опозицията остро разкритикува предложението. Депутатът от „Продължаваме промяната-Демократична България“ Мартин Димитров го нарече „антиреформаторски“, предупреждавайки за възможна актуализация. Бившият финансов министър Асен Василев определи бюджета като „скандален“, обвинявайки управляващите, че залагат 19 млрд. лева нов дълг при реална нужда от 12 млрд., като предполага, че част от тези средства ще бъдат насочени към държавни предприятия с риск да напуснат страната. Той също така критикува липсата на ясно разписани средства за репродуктивна грижа, културни фондове и компенсации за децата извън детските ясли.
Теменужка Петкова отговори, че управляващите са на власт от месец, докато „Продължаваме промяната“ са управлявали четири години. Тя увери, че средствата за социални мерки са заложени в бюджета, а събираемостта на приходите е резултат от работата на приходните агенции, чиито екипи не са били сменени.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ заяви, че макар бюджетът да не отговаря напълно на визията на партията му, той е „възможен“, тъй като наследството, оставено от Асен Василев, е затруднило финансовата стабилност. Според него именно неговото управление е довело до значителен бюджетен дефицит и увеличаване на държавния дълг с 20 млрд. лева.
Дебатите преминаха в напрегната атмосфера с размяна на остри реплики между управляващи и опозиция, което ясно показа разногласията около бюджета и икономическата политика на правителството.