Нещо безпрецедентно се случи в Белия дом: американският президент Доналд Тръмп публично обиди украинския президент Володимир Зеленски по време на среща в Овалния кабинет, а след това го отпрати от сградата. Това събитие предизвика бурни реакции в САЩ и по света, като раздели американските политици, възмути европейските съюзници и постави под въпрос бъдещите отношения между Вашингтон и Киев.
По време на срещата Тръмп повиши тон срещу Зеленски, обвинявайки го, че застрашава световния мир. „Вие рискувате Трета световна война. А това, което правите, е много неуважително към тази страна“, каза американският президент. Той категорично заяви, че Украйна е в „тежко положение“ и няма шанс да спечели войната срещу Русия. Тръмп не позволи на Зеленски да отговори, а когато украинският президент опита да се защити, разговорът рязко бе прекратен и Зеленски бе поканен да напусне Белия дом.
Въпреки скандала Зеленски не остана безмълвен. В интервю за Fox News след срещата той подчерта, че Украйна не може да приеме предложеното от САЩ споразумение за суровини като достатъчно условие за мирни преговори с Русия. Той настоя, че Киев има нужда от конкретни гаранции за сигурност от Вашингтон и даде ясно да се разбере, че позицията на страната му спрямо Русия няма да се промени. „За нас те са убийци. Американците са нашите най-добри приятели. Европейците са нашите най-добри приятели. Путин и Русия са нашите врагове“, заяви Зеленски.
След срещата Тръмп изключи възможността за незабавно възобновяване на диалога със Зеленски. „Той иска да се върне незабавно. Но аз не мога да направя това“, заяви президентът преди да отлети за имението си Мар-а-Лаго във Флорида. Той подчерта, че украинският президент ще бъде приет отново само ако е готов да сключи мир, като заяви, че Киев трябва да промени своята реторика спрямо Москва.
Ситуацията доведе до силни политически реакции в САЩ. Републиканците застанаха твърдо зад Тръмп, а много от тях похвалиха „силната му позиция“ спрямо Зеленски. Демократите, от своя страна, разкритикуваха остро президента. Сенаторът от Демократическата партия Ричард Блументал заяви пред CNN, че поведението на Тръмп е било „унизително и срамно“. Според него това не само компрометира отношенията с Украйна, но и изпраща тревожен сигнал към американските съюзници.
Сенаторът демократ Крис Ван Холън дори заяви, че в Кремъл вероятно празнуват. „Начинът, по който Тръмп обиди Зеленски, беше като шоу, пълно с лъжи и дезинформация. Това би накарало дори Путин да се изчерви“, коментира той. В Европа реакцията също беше категорична. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Кая Калас заяви, че „свободният свят се нуждае от нов лидер“.
Историкът Тимъти Снайдър от Йейлския университет определи действията на Тръмп като директен жест към Русия. „Ако си мислите, че показвате сила, като крещите на госта си пред цялата стая, грешите. Ако вярвате, че трябва да правите услуги на държава, която всъщност иска да ви унищожи, също грешите“, каза Снайдър.
Скандалът в Овалния кабинет доведе и до реални последици. Стана ясно, че САЩ са спрели планирането на кибероперации срещу Русия. Според източници на изданието The Record, министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е разпоредил на киберкомандването да преустанови всички настъпателни операции срещу Москва, включително тези, свързани с подкрепа за Украйна.
Също така, Държавният департамент на САЩ спря програма на Американската агенция за международно развитие (USAID), по която стотици милиони долари се използваха за възстановяване на украинската електропреносна мрежа след руски бомбардировки. Според източници на NBC News това може да се тълкува като ясен сигнал, че САЩ вече не разглеждат Украйна като стратегически приоритет.
Сега ключовият въпрос е дали Вашингтон ще продължи да подкрепя Киев или ще се отдръпне. Републиканците твърдят, че ситуацията все още може да бъде спасена, но демократите са скептични. Сенатор Линдзи Греъм открито постави под въпрос бъдещето на отношенията между САЩ и Украйна. „Не знам дали някога ще можем отново да преговаряме със Зеленски“, каза той.
Оттук нататък пред Украйна се очертава сложна дилема – ще успее ли Киев да убеди Вашингтон да остане ангажиран с подкрепата за страната или ще трябва да търси нови съюзници? А за Европа въпросът е дали може да поеме лидерската роля в подкрепа на Украйна, ако САЩ наистина се отдръпнат.