Българските производители притеснени за реколтата след студа

Силен студ и необичайни снеговалежи в средата на април нанесоха опустошителни щети върху българското земеделие. В най-критичния момент от годината, когато овощните дървета са в пълен цъфтеж, температурите рязко паднаха и превърнаха надеждите за добра реколта в тревога и отчаяние.

Овощарите в почти всички райони на страната вече отчитат значителни загуби при култури като череши, кайсии, праскови и вишни. Много от тях прогнозират тежък удар по сектора, който едва ли ще бъде преодолян без държавна помощ.

Ситуацията за плодородните дръвчета в страната е изключително тежка. Тази нощ също беше с много ниски температури, навсякъде има замръзвания и осланявания. На 100% има загуба от кайсии, праскови и сливи. В почти 80% от територията на България ябълките и крушите също са измръзнали, а най-големия проблем е с вишните и черешите“, коментира Цветан Цеков, председател на Браншова камара „Плодове и зеленчуци“.

Според него последствията от студа са сравними с природно бедствие.
Това е апокалипсис. Все едно да предотвратим наводнение или земетресение. Въпреки това можем да вземем мерки, за щастие има технически средства и ние ще призовем Министерството на земеделието, за да насочи част от финансовите си програми към финансиране за борба с климатичните промени. Има различни видове технически съоръжения, които не са 100% решение, но помагат, когато става въпрос за по-ниски температури – против осланявания и против измръзвания“, споделя още Цеков.

Той прогнозира, че и малкото оцелели дръвчета в засегнатите райони ще бъдат напълно унищожени, ако студът продължи.

Там където овошките са загинали на 80%, ще загинат на 100%. А и да са останали 20%, които са здрави, те не са икономически изгодни на производителите, защото със сигурност ще бъдат поразени от студа и ще имат дефекти“, предупреждава Цеков.

Ситуацията не е по-добра и в съседните страни. В Гърция и Турция също се наблюдават проблеми, което може да доведе до силна зависимост от внос.
В Гърция има голям проблем при кайсиите, както и по черешите. В Турция ситуацията все още не е ясна, но знаем, че ние ще бъдем изцяло зависими от вноса в България“, добавя председателят на камарата.

Овощарите в ключови региони като Кюстендил също изпитват сериозни затруднения.
Щетите са много сериозни за цяла България. Няма незасегнати райони. Навсякъде ми се обаждат хора, които буквално плачат по телефона – всичко е измръзнало. Притеснено ми е и трябва на национално ниво да се вземат спешни мерки. Не можем да се справим сами“, алармира проф. Димитър Домозетов – производител на череши от региона.

Очакванията за времето в следващите дни остават неблагоприятни, а земеделците се намират в състояние на тревожно очакване. Въпреки надеждата за някакъв обрат, много от тях вече се готвят за най-лошото – година без български плодове.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *