В отговор на нарастващото напрежение около управлението на отпадъците в столицата, председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свика извънредно заседание на градския парламент. Очаква се на него да присъстват и да бъдат изслушани кметът Васил Терзиев, както и министрите на здравеопазването и на околната среда и водите, съобщават от Нова телевизия.
Поводът за заседанието е сериозен инцидент, при който в завода за преработка на битови отпадъци е установен камион, превозващ смес от обикновени и биологични отпадъци – включително четири чувала с опасни медицински изделия, като спринцовки. В отговор на тази нередност, кметът Терзиев разпореди временно спиране на приемането на болничен отпадък в съоръжението.
Мярката доведе до сериозен обществен и политически отзвук. Проф. Костадин Ангелов, председател на Комисията по здравеопазване в парламента и депутат от ГЕРБ-СДС, предупреди, че подобно решение може да доведе до епидемична заплаха за София само в рамките на часове.
От МОСВ информираха, че РИОСВ – София вече е започнала проверка на случая. От ведомството подчертаха, че задължението за контрол върху вида на приетите отпадъци лежи върху оператора на завода, който трябва да извършва прецизна визуална проверка и да отказва неподходящи товари.
В същото време, Столичният инспекторат реагира бързо, като наложи санкции на лечебното заведение, от което произхождат отпадъците (което отрича вина), както и на фирмата, осъществяваща превоза. Глобите могат да достигнат до 50 000 лева.
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов изрази изненада от решението на Столичната община и го определи като „огромна опасност от епидемия“. Той настоя, че министерството не бива да бъде въвличано в политически дебати на местно ниво и обяви създаването на междуведомствена работна група за справяне със ситуацията.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев също отправи критика към действията на кмета, наричайки ги „странен опит за решаване на организационен, политически или икономически проблем със създаването на още по-голям и риск за общественото здраве“.
От РЗИ – София уточниха, че болничните отпадъци се контролират ежедневно – както по отношение на съхранението им в специализирани контейнери, така и при подготовката им за извозване. До момента не са установени случаи на смесване на биологични и битови отпадъци в лечебните заведения, въпреки множеството проверки, извършени от началото на годината.